Proforma Fatura(invoice) örnekleri 2021

22
12283

Proforma Fatura(invoice) örnekleri 2020

 

 • Proforma fatura, bir sevkiyat veya malların teslimatı öncesinde alıcılara gönderilen bir ön satış faturasıdır. Fatura genellikle satın alınan öğeleri ve nakliye ağırlığı ve nakliye ücretleri gibi diğer önemli bilgileri açıklar.Proforma, Latince “form meselesi olarak” veya “form uğruna” için faturalar genellikle uluslararası işlemlerle, özellikle ithalatta gümrük amaçlı olarak devreye girer.

 

 • Alıcı firma eğer ürün ya da hizmeti nakit olarak almayacaksa ve banka kredisi şeklinde alacaksa, bir akreditif açılması gerekir. Bu akreditifin hakem banka ya da alıcı banka tarafından açılabilmesi için proforma gereklidir.

 Proforma Fatura’nın Nasıl Kesileceğini öğrenmek için yazımıza gidebilirsiniz(TIKLAYIN)

Proforma Fatura Nedir ?

Proforma Fatura örnekleri

İnvoice Örnekleri

 

 

Üstteki Faturayı EXCEL,WORD olarak indirip kendiniz düzenlemek için Proforma Fatura Hazırlama(TIKLAYIN) Yazımıza gidip İndirebilirsiniz.

 

Üstteki Faturayı EXCEL,WORD olarak indirip kendiniz düzenlemek için Proforma Fatura Hazırlama(TIKLAYIN) Yazımıza gidip İndirebilirsiniz.

Üstteki Faturayı EXCEL,WORD olarak indirip kendiniz düzenlemek için Proforma Fatura Hazırlama(TIKLAYIN) Yazımıza gidip İndirebilirsiniz.

 

PRFOROMA FATURA
invoice örneği

FEDEX PROFORMA FATURA Proforma fatura örneği İnvoice fatura

 

 

 

Daha fazla Proforma Fatura Örnekleri için Tıklayın

Proforma Fatura Örneği Word Dosyası İçin Tıklayın

ihracat Proforma Fatura Örneği Excel için TIKLAYIN

 

Proforma Fatura’nın Nasıl Kesileceğini öğrenmek için yazımıza gidebilirsiniz(TIKLAYIN)

 

 

 

22 COMMENTS

 1. Yeni şirket kuran birisi olarak nasıl bir şey yapmalıyım derken burada gördüğüm proforma fatura örnekleri beni çok memnun etti. Çok teşekkürler.

 2. Hazır proforma fatura taslak dosyaları çok işime yaradı teşekkürler. Kendi firma logomu yerleştirdim. Herşey hazır zaten sadece tarih, fatura numarası, alıcı bilgisi güncelliyorum. Birde biz kilo ile ürün sattığımızdan kap sayısı ve kg bilgilerini giriyorum tamamdır. Diğer herşey standart şablon olmuş oldu. Her fatura keseceğimde aynı belli bilgileri güncelliyorum oldu bitti. Bu kadar basit olacağını düşünmemiştim iş kurarken.

 3. Hem word hemde excel formatlı olarak proforma invoice hazır taslaklarını paylaştığınız için teşekkürler. Bu proformalar yeterli oluyor mu acaba yani proforma fatura ile ihracat yapılır mı? Bilgisi olanlar yanıtlayabilirse sevinirim bizde yeni şirket kuruyoruz hayırlısıyla Ekim ayı içerisinde süreç tamamlanacak. Şimdiden araştırmalara başladık ihracat olacak siparişlerimizi aldık ve üretime başladık.

  • Yeni bir iş kuruyorsanız baştan güzel bir proforma fatura örneği oluşturun kendinize. Yabancı firmalar dikkat ediyor. Daha proforma faturayı düzgün oluşturamamışsanız size güvenip neden sipariş geçsinler? Firma prestiji ve işe verdiğiniz ciddiyeti göstermek adına çok önemli bir husus hafife almamanızı öneririm.

 4. Proforma invoice fatura şablonları şirketten şirkete değişiyor mu acaba LTD., A.Ş, Şahıs şirketi vb. durumlara göre yoksa yukarıdaki hazır proforma fatura şablonlarından istediğimi kullanabilir miyim?

  • İstediğiniz şablonu kullanabilirsiniz ihracat işlemleriniz için size kalmış. Şirket türüne göre bir farkı bulunmuyor. Zaten proforma faturanın mali bir yükümlülüğü yok asıl fatura önemli olan. Proforma bir nevi teklif faturası görevi görüyor.

  • Proforma fatura alıcı ve satıcı arasında bir ön sözleşme gibi düşünebilirsiniz. Kesmenizde bir sakınca yok zaten mali olarak yükümlü olunan orjinal faturanızdır. Teklif kağıdı diyebilirim sanırım en basit Türkçe karşılığı olarak daha iyi anlaşılması için.

  • İstediğiniz gibi kesebilirsiniz. Bende eskiden bunu ERP programı ile yada devletin online sistemleri ile keseceğimizi sanmıştım ilk duyduğumda ama yukarıda verilenler gibi hazır şablon oluşturuyorsunuz firma bilgilerinizle sonrası otomatiğe bağlanıyor zaten.

 5. Word formatlı olanlarda güzel tasarım olarak fena değil ama excel olan proforma invoice faturalar daha kullanışlı. Formül yazıyorsun toplam tutarı altta otomatik hesaplıyor. Kdv hesaplatabiliyorsun yine formülle genel toplam miktarı için, çok kullanışlı oluyor bu şekilde.

  • Eski bakkal usulü hesap makinesi ile yapanlar var wordde doldurup hayret ediyorum. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak lazım yenilikçi olmak lazım. Her gün fatura kesen adam yapıyor birde bunu. Geç excele yorulma hemde kafan rahat olsun insani hata faktörü olmuyor formülle yapınca.

 6. Anladığım kadarı ile teklif ve teklif teyidi yerine geçiyor bu proforma fatura. Hukuki bağlayıcılığı var mı bilmiyorum ama işverene gönderileceği için üzerinde çalışılması ve doğru bir şekilde, güzel bir görünümle sunulması gerektiğini iyi anladım yorumlardan. Hazır şablonlar için teşekkürler bir tane gözüme kestirdim kendi sitemin proforma fatura kesim işleri için şirkete uyarlayacağım.

 7. Ticaret ve vergi hukuku anlamında kelime anlamı ön fatura da olan; “proforma fatura” ile ilgili bir düzenleme bulunmuyor arkadaşlar. Her firma kendi istediği gibi düzenleyip kesebiliyor bu fatura türünü sorun olmuyor. Malın cinsi ve adedi gibi temel bazı bilgiler yer alıyor üzerinde.

 8. Arkadaşlar ben bir makine mühendisiyim ve kendi projelerimde kendim kesiyorum proforma invoice faturayı. Renkli çıktı al, şirket kaşesi tamamdır. Muhasebe müdüründen sadece fatura numarası alıyoruz orjinal fatura ile aynı numarayı veriyoruz. Bir kopyada kendisine bırakıyoruz asıl fatura da aynı veriler ile kesiliyor zaten bizde sonradan değişiklik olmuyor sektör gereği. Tonajla ürün satıyoruz çünkü belli rakamlar, tartıdan geliyor.

 9. Genellikle firmaların kendilerine öz şablon ile hazırladıkları bir belge. Çalıştığım sektörde adi fatura olarak ta geçer ismi. Çünkü muhasebenin kestiği yasal fatura gibi bağlayıcılığı yoktur. Sadece sevk/teslimat için kullanılan bir belgedir.

 10. Ön faturada olsa mümkün mertebede asıl faturaya yakın değerlerde yada birebir olacak şekilde kesilmesi gereken fatura türüdür. Aksi takdirde nakliye firmaları uluslar arası taşımalarda malınızı nihai adrese ulaştıramayacaktır. Keza kontrol noktalarında araç sürücülerinden gösterilmesi istenen belgelerden birisidir. Bu yüzden olmazsa olmaz bir evraktır proforma invoice faturalar.

 11. Kdv sütunu olanı kullanmanıza gerek yok arkadaşlar eğer ihracatçı firma sizseniz zaten proforma invoice faturalar kdv muafiyeti var ihracat olduğu için. Hazır örneklerden kdv sütunu olmayanları kendinize göre düzenlemeniz lazım ihracat işlemleriniz için.

 12. Muhasebe tarafından kesilen fatura ile birebir aynı değerlere sahip olmalıdır. Aslında hukuki açıdan önemli olan muhasebe tarafından kesilen fatura fakat lojistik faaliyetlerinde proforma fatura göz önünde bulunduruluyor.

 13. Halk arasında yalancı fatura olarak ta bilinir. En güzel özelliği ise kendi formatınızı oluşturup kullanabilmeniz. Konudaki örneklere baktığında çok faydalı örnekler görüyorum. Fikir arıyorsanız, 1. ya da 3. örneği kendi şirketinize uydurup kullanabilirsiniz. Şayet kendi şirketimin invoice u da bunlara çok benzer.

 14. Satıcı ve alıcı arasında siparişin detaylarıyla ilgili basit bir evraktır. Çoğu kişi normal fatura ile karıştırıyor fakat bu şekilde değil. Üzerinde değişiklik yapmanız mümkün. Sonrasında düzeltme işlemi için karşı taraf ile biraz uğraşırsınız ama muhasebesel sıkıntınız olmaz.

 15. Teklif işlerinde aşırı derecede faydalı oluyor. İşverenin işin başında hammadde alımı ile ilgili resmi evrak görmek istemesi durumunda kullanıyorum. Tedarikçimin hazırlaması 10 dakika sürüyor ve işverene sunabiliyorum. Ödeme yapmama gerek kalmadan önden resmi evrakım olmuş oluyor.

 16. Şirket kurana kadar asıl önemli olan fatura çeşidinin proforma olduğunu zannederdim hem ihracat faturası olması hemde adı yabancı diye ama meğer ön teklif için verilen faturaymış proforma fatura. Asıl faturadan çok farklı olmaması gerekir mümkün olduğu kadar ufak revizyon sıkıntı çıkarmadı. Orjinal faturanın taslağı oluyor aynı zamanda bu fatura çeşidi.

 17. Bir keresinde araç yola çıktıktan sonra invoice faturada paket sayısının hatalı olduğunu keşfettik. Gümrükçümüze düzeltilmişini mail attık ve renkli tarama ile araç yola çıkmıştı. Şükür sıkıntı olmadı yolda. Çok önem verilmiyor ama denetleyen memur ve ülkeye göre değişebilir bu durum.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here