Proforma Fatura Nedir ?

Proforma Fatura

Ticaret hayatında insanların merak ettiği birçok terim bulunmaktadır. Bu terimlerden karşılığı tam olarak açıklığa kavuşturulmamış olanı Proforma Fatura’dır.  Birkaç başlıkla açıklamaya çalışacağız. Ayrıca proforma fatura örnekleri için yararlanabileceğiniz ve sitemizden indirebileceğiniz linkleri sizler ile paylaşacağız.

Proforma Fatura Nedir?

Proforma faturanın birden çok açıklaması olmasına rağmen genel olarak üzerinde fikir birliğine varılmış olanı; müşteriyle yapılacak alışverişin önemli noktalarını belirtmek için hazırlanan ve mali yükümlülüğü olmayan fatura cinsidir. Özellikle dış ticarette kullanılmaktadır. Ancak ticareti n birçok çeşidinde kullanılabilir. Zorunlu olmamakla birlikte ticaretin düzgün bir şekilde yapılması ve fatura düzenlemeden ötürü herhangi bir sorun yaşanmaması için gereklidir. Ayrıca, imzalı ve kaşeli bir fatura müşteride güven uyandırması bakımından önemlidir.

 

Proforma Fatura Ne İşe Yarar?

Proforma fatura, satıştan önce müşteriye iletilip adet, fiyat ve diğer konular hakkında herhangi hata olup olmadığı kontrol ettirilir. Hata varsa müşterinin isteği üzerine düzeltilir. Gerekirse yeniden hazırlanıp gönderilir. Burada proforma faturanın görevi, alıcıyla satıcı arasında satışla ilgili fikir birliğine varmayı ve satış unsurlarını kâğıt üzerinde görmeyi sağlamaktır.

 

Proforma Fatura Nasıl Hazırlanır \ Düzenlenir?

İşletmeler kendi ihtiyaçlarına uygun şekilde ve özelliklerde proforma fatura düzenleyebilirler. Kanunla belirtilmiş bir çerçevesi bulunmamaktadır ancak şöyle bir şablon kullanılabilir: En üstte “Proforma Fatura” başlığı yer almalıdır.  Faturanın sol üst köşesinde logo, sağ üst köşesinde fatura numarası ve tarih bulunmalıdır. Bir iki satır altında alıcı ve satıcı firmaların bilgileri yer almalıdır. Orta kısımda ise satılacak olan mallarla ilgili detaylı bilgiler yer alır. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, antetli kağıt kullanılmasıdır.

 

 

Proforma Faturada Bulunması Gerekenler

Bir proforma faturada özellikle bazı konuların ve başlıkların bulunması gerekir. Bazıları değişebilmekle birlikte genel olarak aşağıdaki gibidir.

 1. “Proforma Fatura” başlığı
 2. Fatura numarası
 3. Tarih
 4. Logo
 5. Mal ya da hizmet bilgisi
 6. Alıcı ve satıcı firmaların detaylı bilgileri
 7. Mal ya da hizmetin miktarı
 8. Mal ya da hizmetin miktarı fiyatı
 9. Navlun ve sigorta tutarları
 10. Ödeme şekli
 11. Teslim şekli
 12. Malların ağırlığı, boyutları
 13. Mal gönderim şekli
 14. Mal ambalaj özellikleri ve detay
 15. Yetkili kişinin isim ve soy ismiyle iletişim numarası
 16. Yetkili kişinin imzası

Proforma Fatura Nerede Kullanılır?

Müşterinin alımı organize etmek ve gerçekleştirmek istemesi üzerine hazırlanır. Müşteri aldığı proforma faturayla malın alınması, sigortalanması ve taşınması ile ilgili planlamalar yapar. Ayrıca, malla ilgili bir ödeme söz konusuysa, müşteri bunun karşılığında proforma fatura isteyebilir.

Proforma Faturada Kullanılabilecek İngilizce Terimler Nelerdir? (İhracat)

Özellikle ihracat sözkonusu olduğunda belli başlı bazı İngilizce terimlere ihtiyaç vardır. Bu terimlerin en çok kullanılanları aşağıda sıralanmıştır.

 1. Exporter: İhracatçı
 2. Importer: İthalatçı
 3. Description of Goods: Ürün açıklaması.
 4. QTY: Ürün Miktarı
 5. Gross Weight: Brüt ağırlık
 6. Net Weight: Net ağırlık
 7. Terms of Payment: Ödeme türü
 8. Seaway: Denizyolu irsaliyesi
 9. Airwaybill: Havayolu irsaliyesi
 10. Country of Origin: Menşei
 11. Terms of Delivery: Teslimat türü

Teslimat türleri: EXW, FOB, CIF, CPT, CFR

 

Proforma fatura örneği

proforma fatura örneği-1

Proforma Faturanın Hukuki Niteliği

Türk Ticaret Kanunu’nda ve Vergi Usul Kanunu’nda bir düzenleme bulunmadığı için Proforma Fatura düzenlemek ya da düzenlememekle ilgili bir kapsam bulunmamaktadır. Ayrıca, proforma fatura mali karşılığı olan bir evrak olmadığı için hazırlayan kişi kanuni olarak herhangi bir yaptırıma maruz bırakılamaz.

Proforma Fatura Örnekleri için ;

Proforma Fatura(invoice) örnekleri 2020

Proforma Fatura Örneği

ihracat Proforma Fatura Örneği Excel

Proforma Fatura Örneği Word Dosyası

 

Proforma fatura nedir, proforma fatura nasıl hazırlanır, proforma faturada bulunması gerekenler, proforma fatura nerede kullanılır, proforma fatura ne demek, proforma fatura nasıl kesilir, proforma fatura, proforma fatura örneği, proforma fatura nedir, proforma fatura excel, proforma fatura örneği excel, ihracat proforma fatura örneği Word, proforma fatura örneği Word, proforma fatura örnekleri, proforma fatura örneği, proforma fatura örnek, proforma fatura ne demek, proforma fatura indir, proforma fatura oluşturma, proforma fatura örneği 2019, ihracat proforma fatura örneği excel indir, proforma fatura örneği 2018, proforma fatura örneği pdf, uluslararası proforma fatura örneği, örnek proforma fatura, proforma fatura nasıl kesilir, ingilizce proforma fatura örneği, proforma fatura İngilizce, ihracat proforma fatura örneği, proforma fatura örneği boş, proforma fatura örneği indir, excelde proforma fatura nasıl hazırlanır, proforma fatura nedir, proforma fatura örneği xls, proforma fatura örneği excel indir, proforma fatura xls, proforma fatura örneği Türkçe, kosgeb proforma fatura, proforma fatura muhasebe kaydı, proforma fatura örneği excell, proforma fatura Word, örnek proforma fatura excel, leasing proforma fatura örneği, proforma fatura nasıl hazırlanır, proforma fatura örneği İngilizce, boş proforma fatura örneği, proforma fatura hazırlama, ihracat proforma fatura örneği excel, boş proforma fatura örneği excel indir, örnek proforma fatura excel download, proforma fatura nasıl düzenlenir, proforma fatura örneği türkçe excel, proforma fatura nereden alınır, proforma fatura örneği, kosgeb proforma fatura örneği excell, yurtdışı proforma fatura örneği, proforma fatura örneği excel Türkçe, proforma fatura excel indir, proforma fatura doc, otel proforma fatura örneği, ingilizce proforma fatura örneği excel, dhl proforma fatura örneği, excel proforma fatura örneği, proforma fatura ornegi, araç satış proforma fatura örneği, türkçe proforma fatura örneği, proforma fatura örneği türkçe indir, fatura proforma, proforma fatura düzenleme, örnek proforma fatura excel doc, proforma fatura örnekleri excel, proforma fatura örneği türkçe excel indir, proforma fatura pdf, numune proforma fatura örneği,  proforma faturada kullanılabilecek İngilizce terimler nelerdir ve proforma faturanın hukuki niteliği gibi sorulara cevap bulduğumuz yazımız umarız yararlı olmuştur.

Proforma fatura örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *