Proforma Fatura Nasıl Kesilir?

0
3230

Proforma Fatura Nasıl Kesilir?

İş dünyasındaki birçok insanın merak ettiği Proforma Fatura nasıl kesilir sorusunu yanıtlamadan önce Proforma Fatura’nın ne olduğunu açıklamamız gerekmektedir.

Proforma Fatura Nedir?

Proforma Fatura daha çok ihracatta kullanılan, belli bir şablonu olmayan, her firmanın ihtiyacına göre hazırladığı ve mali değeri olmayan teklif şeklindeki faturadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, mali değerinin olmamasıyla birlikte zaman zaman bir ödeme karşılığında da verilebilmesidir.

 

Proforma Fatura Nasıl Kesilir \ Düzenlenir?

Alıcı firma almayı düşündüğü ürün ya da hizmetle ilgili bilgileri istediği zaman, satıcı firma bir proforma fatura hazırlamaya başlar. Peki, proforma fatura nasıl hazırlanır \ kesilir?

Öncelikle antetli bir kağıt alınır. Ardından, kâğıdın en üstüne Proforma Fatura başlığı atılır. Ardından sol üst tarafa gelecek şekilde logo yerleştirilir. Sonra sağ üst tarafa tarih yazılır. Hemen altına Proforma Fatura numarası yazılır. Bazı firmalar fatura numarasının altında ürünün Gtip kodunu da görmek isteyebilir. Yani isteğe bağlı yazılır. Ardından alıcı adı, ünvanı, adres ve telefon bilgisi detaylı şekilde yazılır. Yanına satıcı adı, ünvanı, adres ve telefon bilgisi detaylı bir şekilde eklenir. Ardından orta kısma malın adı, modeli, cinsi, özellikleri, fiyatı ve boyutları yazılır. Alt kısma ödeme şekli, gönderim şekli, sigorta bilgileri, teslim süresi, teslim şekli, teslim yeri ve banka bilgileri yer alır. Son olarak yetkili kişinin ad, soyad, iletişim bilgileri ve imzasıyla, firmanın kaşesi yer alır.

Üstte yer alan proforma fatura, bilgisayar ortamında hazırlanabilecek basit bir proforma fatura tarifidir. İstenildiği takdirde internet sitelerinde yer alan hazır şablonlarla da proforma fatura hazırlanabilmektedir.

Proforma Faturanın Özellikleri

 1. Proforma Faturanın herhangi bir maddi değeri olmadığı için ticari bir değeri yoktur.
 2. Proforma Fatura, alıcı ya da satıcıya herhangi bir mali yükümlülük yaratmaz.
 3. Proforma fatura üzerinde “Proforma Fatura” başlığının bulunması zorunludur.

Proforma Fatura(invoice) örnekleri 2020

Proforma Fatura Örneği

Proforma Fatura Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir mali değeri olmayan, proforma faturanın, başlıca amacı alıcı satıcı arasında, ürün ve konuyla ilgili ortak fikirde olduklarını görmelerini sağlamaktır. Peki, Proforma Fatura başka ne işe yarar? Alıcı firma eğer ürün ya da hizmeti nakit olarak almayacaksa ve banka kredisi şeklinde alacaksa, bir akreditif açılması gerekir. Bu akreditifin hakem banka ya da alıcı banka tarafından açılabilmesi için proforma gereklidir. Yani eğer alıcının elinde proforma fatura olmazsa bankalardan para çıkartamaz.

Proforma Faturanın amacı nedir?

Proforma Faturanın amacı alıcının hangi özelliklerdeki hangi malı kaça aldığını bilmesini sağlamaktır. Alıcı proforma faturada yazılı malla ilgili özellikleri, fiyatı ve ihracatla ilgili bilgileri kabul ederse ürünü almak için asıl faturayı ister.

 

Proforma Fatura Nerelerde Kullanılır?

Alıcılara, teklif vermek, alıcının istediği düzenlemeleri kâğıt üzerinde görmesini sağlamak ve eğer peşinat alındıysa ödeme kanıtı olarak kullanmak için düzenlenir.

 

FEDEX PROFORMA FATURA

 

Proforma Faturanın Avantajları Nelerdir?

Proforma fatura düzenlemenin birçok avantajı vardır.

 1. Ticaretin hızlanmasını sağlar.
 2. Ürünle ilgili bütün bilgiler yer alır.
 3. Güncel bilgileri kapsadığı için yapılacak hataların önüne geçilir.
 4. Proforma fatura kolayca normal faturaya dönüştürülebilir.

Proforma faturada yer alması gerekenler

Proforma fatura üzerinde yer alması gerekenler aşağıdadır.

 1. “Proforma Fatura” Başlığı
 2. Proforma bilgileri
 3. Logo
 4. Ürünün ağırlığı
 5. Ödeme şekli
 6. Gönderim adresi
 7. Satıcı ve alıcı bilgileri
 8. Ürün – hizmet adı
 9. Ürünün – hizmetle ilgili bilgiler
 10. Teslimat şekli

 

PRFOROMA FATURA

 

Hazır şablon şeklindeki proforma fatura örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Proforma Fatura(invoice) örnekleri 2020

Proforma Fatura Örneği

Proforma Fatura Hazırlama

Proforma Fatura Örneği Word Dosyası

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here