Koronavirüs Krizinden Çıkarken

0
253

Koronavirüs Krizinden Çıkarken

Kriz Belasından Kurtulma Zamanı

Virüs krizi dünyanın en ücra köşelerini bile dört aydır ağır şekilde etkiliyor. Çin’den sonra Avrupa ve Amerika’da da hayat felce uğradı. Piyasalar durdu, ticaret aşırı şekilde daraldı, irili ufaklı bir yığın firma iflas noktasına geldi, işsizlik görülmemiş ölçüde patladı. Devletler bir yandan virüsün yayılmasını yavaşlatmak için ‘evde kal’ önlemleri alıp uyguluyorlar, bir yandan da ortaya çıkan durgunluğun etkisini hafifletmeye çalışıyorlar.

Artmakta devam eden vaka sayılarının ve ölümlerin gölgesinde kaldığı için fark etmekte zorlanabiliriz ama, finansal piyasalardan olumlu sinyaller gelmeye başladı. Devletlerce tam zamanında verilen parasal destekler, virüsle birlikte ivme kazanan ekonomik krizin derinleşmesini büyük ölçüde sınırlayacak.Dünya borsalarında son haftalarda artan risk iştahı da bunu gösteriyor. Borsalarda iki hafta önce başlayan alımlar, uzmanlarca en kötünün geride kaldığı şeklinde yorumlanıyor. Virüse karşı etkili ilaçlar bulunduğu yönünde geçen hafta gelen açıklamalar, finansal piyasalarda filizlenen iyimserliğin önümüzdeki günlerde güçlenerek iş hayatına yansımasını sağlayabilir.

Vaka ve ölüm sayılarının birkaç hafta içerisinde tüm dünyada zirvesini yaptıktan sonraki dönemde gözle görülecek derecede düşmeye başlaması bekleniyor. Bu beklenti de gerçekleşirse, ekonomik ve ticari hayatta da en kötünün geride kaldığı büyük ölçüde kesinleşmiş olacak. Beklenmedik bir gelişme olması ihtimalini yok saymamak koşulu ile iyimser olmak için artık yeterli sebep var. Öyle ise kriz belasından ve onunla birlikte yaygınlaşan ekonomik zorluklardan kurtulma süreci de başladı, diyebiliriz.

Öte yandan, bütün sektörlerde en az dört aylık ciddi bir duraklama yaşadığımızı da hatırlamak gerekiyor. Normale geçiş bir haftada veya bir ayda gerçekleşecek gibi görünmüyor. Bunun zaman alacağını, aşamalı olarak gerçekleşeceğini akılda tutmak zorundayız. Krizden çıkış süreci birkaç hafta sonra ülkemizde de başlasa bile kriz havası elbette hemen dağılmayacaktır. Mayıs sonundan itibaren ve umalım ki her hafta biraz daha hafifleyerek muhtemelen yaz ortasına, belki de yaz sonuna kadar durgunluk belirli ölçüde hissedilecek demektir. Peki, iş ve meslek sahibi kişiler olarak ne yapmalıyız? Sağlığımızı korumak ve hep tedbirli olmak elbette ilk önceliğimiz olmalı. Süreç başladığına göre, en çok birkaç ay sonra işe hızla başlamak için gerekli hazırlıkları şimdiden yapabiliriz. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği dönemde bile planlarımızı gözden geçirebiliriz. Ayrıca yeni satış noktalarına, işbirliği olanaklarına ulaşmak için yeni bağlantılar kurabilir, var olan bağlantılarımızı diri ve zinde tutabiliriz. Yeni dönemde dijital pazarlama araçlarını mümkün olan en yüksek düzeyde kullananların öne geçeceği artık her zamankinden daha aşikar görünüyor. Çok net olarak görünen bir başka gerçek ise ihracatın ülkemize döviz kazandırmanın getirisinin önümüzdeki dönemde çok yüksek olacağı. Sadece ihracat değil, ithal ürünlerin yerine geçecek ürün ve hizmetler de giderek daha büyük önem kazanacak. Yeni işler ve taze işbirliği olanakları için iletişim ve bilişim gücünüzü artırmanın tam zamanıdır.

 

M.Nuri Aslan

Mehmet Nuri ASLAN
Mehmet Nuri ASLAN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here