Incoterms Teslim Şekilleri Nasıl Kullanılmalıdır?

0
117

 

1. Sözleşmenizde açıkça Incoterms 2010 kurallarına atıfta bulununuz: Eğer Incoterms 2010 kurallarının sözleşmenizde uygulanmasını istiyorsanız mutlaka “Yer adını da belirterek INCOTERMS 2010” ifadesini kullanarak alenen sözleşmenizde belirtiniz.

2. Uygun Incoterms kuralını seçiniz: Seçilen Incoterms kuralları, malların niteliğine, nakliye tipine, alıcı veya satıcı açısından yüklenilen sigorta, taşıma vs masrafların hangi tarafça yüklenildiğine uygun olmalıdır. Rehber açıklamalar, özellikle seçim yapılırken seçimin yapılması konusunda yardımcı olacak bilgileri içermektedir.

3.Liman veya Yer adı mümkün olan en açık şekliyle belirtilmelidir: Incoterms kuralları, ancak yer adı belirtildiği durumlarda işlevseldir. Tarafların yer adını yada limanı mümkün olan en açık şekliyle belirtmelidirler.

YANLIŞ: EXW Gaziantep

DOĞRU: EXW 2. Organize Sanayi Bölgesi Gaziantep/Türkiye, Incoterms 2010

4. Incoterms kuralları satım sözleşmesi değildir: Incoterms kuralları satıcının malları alıcıya hangi noktada teslim edeceğini, risk ve maliyetlerin hangi noktada el değiştireceğini belirtmektedir. Ancak, Incoterms mal bedeli, ödeme şekli ve zamanı ile ilgili her hangi bir bilgi vermemektedir. Bu konular, satış sözleşmesinde yer verilecek açık hükümlerle veya sözleşmeye uygulanacak hukuk ile düzenlenir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here