GTİP

0
144

 

GTİP

 

Dış ticarette yasaklamaların ve sınırlamaların olabildiğince kaldırıldığı günümüz ekonomik sisteminde hemen hemen her ürün ithalat veya ihracat işlemine tabii olabilmektedir. Dolayısı ile onbinlerle ifade edilen bu kadar farklı ürünün takip edilebilmesi, gümrüklerden geçerken eşyaların tabii olacakları gümrük kurallarının hiçbir anlaşmazlığa yer verilmeksizin saptanabilmesi için bir kodlama sisteminin kullanılması gerekmiştir.

Türkiye’de kullanılmakta olan 12 rakamlı GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) uygulaması kaynağını Dünya Gümrük Örgütü’nün standart hale getirmiş olduğu Armonize Sistem’den almaktadır.

Armonize Sistem(Harmonized Commodity Description and Coding System (HS Code)

gtip ile ilgili görsel sonucu

Dünya Gümrük Örgütü’ne bağlı 170’den fazla ülkede kullanılmakta olan ürün kodlama sistemine Harmonized Commodity Description and Coding System (HS Code)(Armonize Sistem) denilmektedir.

Armonize Sistemin Kullanım Amaçları

  • Gümrük Vergileri tespitinde
  • Uluslararası ticaret istatistiklerinin tutulmasında
  • Menşe kurallarının saptanmasında
  • Yerel vergilerin tespit edilip toplanmasında
  • Ticaret müzakerelerinde( Dünya Ticaret Örgütü toplantılarında)
  • Nakliye vergileri ve istatistikleri için
  • Dış ticareti kontrollere bağlı ürünlerin izlenmesinde( atıklar, ozon tabakasına zarar veren kimyasallar vb..)

gtip ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin kullanmış olduğu 12 haneli GTİP numarası ise ilk 6 rakamını Armonize Sistem’den alırken diğer eklenen rakamların açılımı ise aşağıdaki gibidir.

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP)’dur. Bu kodun ilk 6 rakamı Dünya Gümrük Örgütü’ne üye tüm ülkelerce kullanılan Armonize Sistem (Harmonized System-HS) Nomanklatürü kodunu, 7-8 inci rakamlar Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılan Kombine Nomanklatür (Combined Nomenclature-CN) kodunu, 9-10 uncu rakamlar farklı vergi uygulamalarımız nedeniyle açılan pozisyonları gösteren kodlarını, 11-12 inci rakamlar ise istatistik kodlarını göstermek için kullanılmaktadır.

Örnek ;

GTİP SORGULAMAK İÇİN ; http://uyeler.immib.org.tr/GtipArama.aspx

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here