EXW Ex Works- İş Yerinde Teslim Şekli

0
656

İş yerinde teslim terimi, satıcının malları kendi mahallinde veya ismen belirlenmiş başkaca bir yerde (işyeri, fabrika, depo vb) alıcının tasarrufuna bırakarak teslim etmesine denir.

 

Exwork(EXW) iş yerinde teslim şeklinde;

Satıcı, malları herhangi bir taşıma aracına yüklemek zorunda değildir, malların ihracatı için gümrükleme işlemleri gereken hallerde bu gümrükleme işlemlerini yerine getirmek zorunda da değildir.

 

Tarafların, belirlenen teslim yerindeki ilgili noktayı mümkün olduğunca açık bir şekilde belirlenmeleri önerilir. Yani bu belirlenen noktaya kadar hasar riski ve masraflar satıcıya aittir.

Alıcı ise, malların belirlenen teslim yerinde, şayet belirlenmişse üzerinde anlaşılan noktadan teslim alınmasına ilişkin tüm masraf ve riskleri üstlenir.

 

ex works özellikleri
ex works özellikleri, iş yerinde teslim şekli

 

EXW- Ex works, iş yerinde teslim şeklinde satıcı bakımından asgari yükümlülüğü temsil eder. Bu terim, aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilerek kullanılmalıdır.

 

  • Satıcının alıcıya karşı malları yüklemeye ilişkin herhangi bir borcu yoktur.
  • Şayet malları satıcı yüklerse, bunu yük ve masrafları alıcıya ait olmak üzere yapar.
  • EXW- Ex Works iş yerinde teslim şeklinde , mal satın alıcı, ihracat için gümrük işlemlerini yerine getirmekle yükümlü olmadığını bilmelidir.

 

EXW Ex Works İş yerinde teslim şeklinde bilinmesi gerekenler :

  • Satıcı, malları belirtilen teslim yerinde, eğer üzerinde anlaşılan belirli bir nokta varsa o noktada, herhangi bir taşıma aracına yüklenmemiş olarak, alıcının tasarrufuna bırakmalıdır.
  • Alıcı, malları, öngörüldüğü şekilde teslim edildiğinde onları teslim almalıdır.
  • Hasar ve masrafları alıcının kendisine ait olmak üzere, her türlü ithal iznini veya diğer resmi izni almak ve malların ithali veya başka bir ülkeden transit geçişi için tüm gümrük işlemlerini tamamlamak alıcıya aittir.
  • Satıcı, malların teslim edildiği ana kadar o mallara ilişkin bütün ziya ve hasarı üstlenir.
  • Alıcı ise, teslim edildikleri tarihten itibaren, mallara ilişkin tüm ziya ve hasarı üstlenir.
  • Satıcı, malların gerekli kontrol işlemleriyle (kalite kontrolü, ölçüm, tartım, sayım vb.) ilgili masrafları ödemelidir.
  • Alıcı ise, ihraç ülkesi yetkililerinin emrettiği muayene masrafları dahil, yükleme öncesi her türlü muayene masraflarını ödemelidir.

 

EXW Ex Works- İş yerinde teslim şekli ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz. Yorumlarınız maksimum 6 saat içerisinde cevaplanmaktadır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here