En Az İki Farklı Taşıma Şeklini Kapsayan Taşıma Belgesi Nasıl Olur ?

0
331

En az iki farklı taşıma şeklini kapsayan bir taşıma belgesi

a)En Az İki Farklı Taşıma Şeklini Kapsayan Taşıma Belgesi (multi- modal veya combined taşıma belgesi), nasıl adlandırılmış olursa olsun,

i. taşımacının ismini göstermeli ve,

taşımacı.veya taşımacı adına ismi belirtilen bir acente tarafından, veya

kaptan veya kaptan adına ismi belirtilen bir acente tarafından,

imzalanmalıdır.

Taşımacı, kaptan veya acente tarafından atılan herhangi bir imza taşımacıya, kaptana veya acenteye ait imza olarak tanımlanmalıdır.

Bir acente tarafından atılan herhangi bir imza o acentenin taşımacı veya kaptan adına imza attığını belirtmelidir.

ii. malların akreditifte belirtilen yerde sevk edildiğini (dispatched), teslim alındığını (taken in charge) veya gemiye yüklendiğini (shipped on board) belirtmelidir. Bu eylemler, 

1)matbu bir kayıtla gösterilebilir, veya

2)malların sevkedildiği, teslim alındığı veya gemiye yüklendiği tarihi belirten bir kaşeyle veya kayıtla gösterilebilir.

Taşıma belgesinin düzenlenme tarihli ‘dispatch’, ‘taking in charge’ veya ‘shipped on board’ tarihi ve yükleme tarihi olarak alınacaktır. Ancak taşıma belgesi kaşeyle veya kayıtla bir “dispatch’, ‘taking in charge’ veya ‘shipped on board’ tarihi belirtiyorsa bu tarih yükleme tarihli olarak alınacaktır.

iii. a) Taşıma belgesi (akreditifte belirtilenlere) ek olarak, farklı bir ‘dispatch’, ‘taken in charge’ veya ‘shipment’ yeri veya nihai varış yeri gösterse bile, veya

 

taşımaşekilleri

b. taşıma belgesi gemiyle, yükleme limanıyla veya boşaltma limanıyla ilgili olarak ‘intended’ veya benzer nitelikte bir kaydı içerse bile,

akreditifte belirtilen sevk (dispatch), teslim alma (taken in charge) veya yükleme (shipment) yeri ile akreditifte belirtilen nihai varış yerini belirtmelidir

iv. tek asıl (orijinal) taşıma belgesi olmalı veya birden fazla orijinal düzenlenmişse belgede belirtildiği gibi tam takım olmalıdır.

v. taşıma şartlarını içermeli veya taşıma şartlarını içeren başka bir kaynağa ilgi kurmalıdır (kısa form veya arkası boş taşıma belgesi). Taşıma şartlarının içeriği incelenmeyecektir.

vi, bir charter party’ye tabi olduğuna ilişkin hiçbir kayıt/belirti içermemelidir.

 

 

b. Bu maddenin amacına yönelik olarak aktarma, akreditifte belirtilen sevk, teslim alma veya yükleme yerinden akreditifte belirtilen nihal varış yerine yapılan taşıma sırasında (farklı taşıma şekilleri olsun olmasın) bir taşıma aracından boşaltma yapmak ve diğer bir taşıma aracına tekrar yükleme yapmak anlamına gelir.

c. i. Taşımanın tamamının tek ve aynı taşıma belgesi kapsamında. olması kaydıyla bir taşıma belgesi malların aktarma konusu yapılacağını veya yapılabileceğini belirtebilir.

ii. Akreditif aktarmayı yasaklasa bile aktarma yapılacağını veya yapılabileceğini belirten bir taşıma belgesi kabul edilir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here