E-Ticaretin Geleneksel Ticaretten Farkları

E-Ticaretin Geleneksel Ticaretten Farkları

E-Ticaretin Geleneksel Ticaretten Farkları: E-ticaretin geleneksel ticaretten başlıca farkları genel olarak ticari sürecin her safhasında ortaya çıkmaktadır.

Geleneksel yöntemlerle ürünlerini tanıtan bir firma bu faaliyetini yürütürken potansiyel müşteriler ile birebir görüşme, medya yoluyla reklam yayınlama, katalog bastırma gibi işlemleri yerine getirmek zorundadır. E-ticaret kullanıcısı bir firma ise bu işlemlerin tümünü bir internet sayfası aracılığıyla tamamlayıp çok daha fazla sayıda potansiyel müşterinin beğenisine sunabilir.

Geleneksel yöntemlerle ticaret yapan bir firma teklif ve sipariş alma ile siparişi onaylama süreçlerini birebir görüşme yoluyla ve yazılı usulde tamamlamak durumundayken e-ticaret yapan bir firma bu işlemleri elektronik ortamda tamamlayabilir.

Geleneksel yöntemlerle ticaret yapan bir firma stok kontrolü, sevkiyata başlama ve faturalandırma gibi işlemlerde de yazılı formlar vasıtasıyla bu işlemleri yürütebilirken bir e- ticaret firması söz konusu işlemleri elektronik veri tabanı, online veri tabanı ve e-posta araçları vasıtasıyla tamamlayabilir.

Ürün ve hizmetlere ilişkin bedellerin tahsili aşamasında da e-ticaret yapan bir firma bu işlemleri internet bankacılığı, EFT gibi araçlarla tamamlayarak zaman yönetiminde etkinliği sağlamış olur.


You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *