Dropshipping Nedir ?

0
437

Dropshipping Nedir ?

 

Dropshipping eliniz de olmayan bir malın stoğunu elde tutmadan A şirketinden müşteriye aracılık yaparak satılması işlemine denir.Yani kısaca stoksuz e-ticaret anlamına gelir. Dropshipping de ürün size gelmiyor,siz ürünü hiç görmüyorsunuz,bundan dolayı depolama maliyetiniz yok,stok maliyetiniz yok,eleman maliyetiniz yok pek çok giderden kendinizi kurtarmanızı sağlar.

 

Dropshipping yaparken öncelikle yapmanız gereken şey XML Entregrasyonu.

Bu yazımızı okumaya başlamadan önce XML Entegrasonu Nedir ? yazımızı okumayı geçmeyin.

Dropshipping Nasıl Çalışır?

Çinde Aliexpress,Türkiyede  ise Shopify e-ticaret platformu var(biz yönetiyoruz diyelim) diyelim..Shopify üzerinden açtığımız bir e-ticaret mağazasına aliexpressten ürün çekeceğiz.

(Aliexpresste ürünler var örneğin bunlar saat olsun).Bu saatleri shopfiyda ki mağazıma bir yazılım aracılığı ile çekiyoruz.Bu sistemde ürünün tüm açıklaması,bütün özelliklerini e-ticaret mağazımıza çekiyor.

Ve amerikada da facebook reklamlarını kullanacağız diyelim.Saatimizin reklamını verdiğimizi varsayarak ve ardından reklamı görüp tıklayan kişi bizim mağazamıza gelerek(shopify) alışveriş  yapıyor.

Bu adımdan sonra biz Çinliye siparişi veriyoruz ve çinlide ürünü amerikalıya gönderip,döngüyü tamamlamış oluyor.Ve böylece biz ürünü görmeden,tedarik etmeden direk kullanıcıya gitmiş oluyor.

Dropshippingden para kazanılabilir mi?

Evet tabiki kazanılabilir.Örnek vermek gerekirse Türk bir sanatçının yabancı bir sanatçıdan aldığı müziği değiştirerek ve şarkının sözlerine bir kaç ek ekleyerek Türk pazarına satıyor,aslında burada bir dropshipping durumu mevcut.

Bu sistemi kullanarak herkes dropshippingden kazanç elde edebilir.

Dropshipping Nasıl Yapılması Lazım?

Örneğin bir websitesi açtınız ve başka bir siteden malları kendi sitenizde satıyorsunuz.Bu işlem yazılımlar ile gerçekleşen bir sistemdir.Yani malları bir firmadan alıp,malları hiç görmeden müşteriye pazarlarsınız.Ve en önemlisi burada kullanacağınız yazılımlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir.Kullandığınız yazılımın iyi çalışması , stok kontrolü ve depo yönetimini iyi yapması gerekmektedir.Ve bu yazılımı alacağınız firmaya kullanacağınız sistem için iyi bilgi edinmeye özen gösterilmelidir.

Eğer bu sistem(yazılım) kötü çalışır ve yetersiz kalırsa örneğin ürünü tedarik edemezse büyük problemler yaşayabilirsiniz.Firmanın stoğu kontrol edebileceği bir sistem olması şarttır.

Dropshipping de ne satmalıyız?

Dropshipping de önemli olan hangi malda ne kadar mal satabileceğiniz ve kar oranınızdır.Genelde başkalarının sattığı ürünün aynısını satmaya hemen çalışmayın. Çünkü bu sizi daha ilk baştan rekabetin içinde boğar.Mesela bayan çantası,bayan takısı gibi çok satılan ürünleri satmaya çalışmayın.

Önemli olan daha az satıcının sattığı malları satmaya çalışın,örneğin jeneratör.Bu aslında daha zor gibi gözükse de diğer ürünleri satmaktan daha kolaydır.Bunu dış piyasaya pazarlamak daha kolay olur.Öncelikle bir günde bir mal satmaya çalışın,gerisi zaten gelecektir.

Dropshipping’i kimler Yapmalı?

Dropshipping için üstün bir kod yeteneği,bir e-ticaret sitesi alt yapı bilginize sahip olmanız gerekmez.Bunlar cüzi miktarlarda profesyonel olarak yaptırabileceğiniz şeyler.

Bu yatırımları yaparken girişimci ruhunuzu kullanarak ve kararlı olarak çalışmak ve en önemlisi emek vererek çalışmak her şeyden daha önemli.

XML FİRMALAR LİSTEYİ İÇİN TIKLAYIN

Drop Shipping Avantajları için TIKLAYIN

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here