Çeki Listesi Nedir?

0
3496

Çeki Listesi

İhracatta kullanılan en önemli belgelerden biri olan Çeki Listesi, malın taşınması esnasındaki durumunu yani âdetini ve ağırlığını ortaya koyan belgedir. İngilizce kaynaklarda Packing List olarak geçmektedir. Türkçe’de birden Paketleme Listesi ve Ambalaj Listesi gibi birçok karşılığı vardır. Ancak en yaygın kullanımı Çeki Listesi’dir. Proforma Fatura da olduğu gibi çeki listesinde de belli bir standart yoktur.

 

Çeki Listesi Nedir?

Malın fiyatını ve özelliklerini belirten ticari faturanın devamı olarak görülen çeki listesi, en geniş anlamıyla, çeşitli şekillerde paketlenmiş malın, içeriğini, adedini ve ağırlığını belirten, ihracat ve taşıma sırasında beyan edilmesi gereken belgelerden biridir.

Gümrük Yönetmeliği’nde Çeki Listesi

Çeki listesi

MADDE 117 – (1) Çeki listesi, bir fatura kapsamı eşyanın çeşitli cins ve nev’ide ve çeşitli ağırlıktaki kaplara konulması halinde, her kapta ne miktar eşya bulunduğunu göstermek amacıyla düzenlenen bir belgedir.

(2) Çeki listesi satıcı veya gönderici tarafından fatura ile birlikte hazırlanabileceği gibi, beyan sahibi tarafından da hazırlanabilir.

(3) Ağırlıkları üzerinden vergiye tabi eşyaya ilişkin çeki listesinin beyan edilen eşyanın, tarife cetvelinde gösterilen vergiye esas olan, daralı ve net ağırlık, adet, baş ve hacim gibi ölçüler üzerinden hazırlanması gerekir.

 

Çeki Listesi Ne İşe Yarar?

 1. Malın taşınması ve depolanması durumlarında çeki listesi istenmektedir.
 2. Gümrük denetimlerinde gümrük memurlarının denetimi gerçekleştirmesinde gereklidir.
 3. Mali işlemler sırasında bankalar gerek gördüğünde çeki listesi isteyebilirler.
 4. Faturadaki bilgiler yeterli gelmediği zamanlarda çeki listesine başvurulur.
 5. Malın çeşitli sebeplerden ötürü hasar görmesi sebebiyle sigorta işlemleri için kullanılır.

Çeki Listesi Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, çeki listesi için belli bir formattan bahsedemeyiz. Her firma kendi ihtiyacına uygun olarak bir şablon hazırlayabilir ya da internetteki hazır şablonlardan kullanabilir. Buradaki önemli nokta, taşıma şekline uygun bir çeki listesi hazırlanmalıdır. Yani, mal eğer deniz yoluyla gönderilecekse çeki listesinin ona göre düzenlenmesi gerekmektedir. Eğer havayoluyla gönderilecekse çeki listesindeki düzenlemeler ona göre yapılmalıdır.

Genel olarak şu şekilde bir çeki listesi hazırlayabilirsiniz: : En üstte çeki listesi (Packing List) başlığı bulunmalıdır. Başlığın altında alıcı firmanın adres, telefon ve ülke bilgisiyle varsa yetkili kişi iletiş numaraları olmalıdır. Sağ üst köşeye tarih ve tarihin hemen altına fatura numarası ve Gtip numarası yazılmalıdır. Ardından orta kısma bir tablo eklenir ve tabloya kaç tane mal varsa teker teker adetleriyle, ağırlıklarıyla ve kap adetleriyle yazılır. Altına mal ya da malların toplam ağırlığı yazılır. En alta satıcı firma kaşesiyle yetkilinin imzası eklenir. Çok gerekmese de zaman zaman yetkili kişinin iletişim bilgileri de eklenebilir.

Çeki Listesinin İhracattaki Görevi Nedir?

İhracat ve ithalatın en önemli belgelerinden olan çeki listesinin belli başlı görevleri aşağıdadır.

 1. Yüklemeyle ilgili tarafların bilgi sahibi olmasını sağlar.
 2. Malların dağıtımı sırasında daha hızlı olunmasını sağlamaktadır.
 3. Gümrüklerde karışma gibi durumların ortadan kalkmasını sağlar.

 

Çeki Listesi Hangi Bilgileri İçerir?

Çeki listesinin belli bir standardı olmamasına rağmen aşağıdaki bilgilerin mutlaka bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde karışıklıklara ve hatalara sebep olabiliriz.

 1. İhracatçı firma bilgileri
 2. İthalatçı firma bilgileri
 3. İlgili fatura numarası
 4. Tarih
 5. Fatura numarası
 6. Gtip numarası
 7. Mal tanımı
 8. Ambalaj bilgileri: Malın ya da malların nasıl ambalajlarda olduğu, ambalajın hangi ebatlarda ve ağırlıkta olduğu, adedi özellikleri
 9. Ağırlık bilgileri: Net ve brüt ağırlık
 10. Konteyner bilgileri
 11. Yükleme bilgileri. Müşterinin isteğine bağlı olarak yükleme bilgileri de yer alabilir.
 12. Firma kaşesi ve yetkili imzası

 

Sizlere bu yazımızda  çeki listesi nasıl hazırlanır, çeki listesi ne demek, çeki listesi nasıl düzenlenir, çeki listesi nerede kullanılır, çeki listesi, çeki listesi örneği, çeki listesi nedir, çeki listesi örneği excel, çeki listesi nasıl hazırlanır, çeki listesi İngilizce, çeki listesi örneği Word, çeki listesi örnek, örnek çeki listesi, çeki listesi hazırlama programı, çeki listesi hazırlama, çeki listesi excel, excelde çeki listesi oluşturma, ihracat çeki listesi örneği, çeki listesi doldurulmuş örneği, tekstil çeki listesi örneği, çeki listesi örnekleri, çeki listesi örneği indir, ceki listesi, çeki listesi ne demek, çeki listesi oluşturma, ingilizce çeki listesi, ihracat çeki listesi, çeki listesi örneği xls, ihracat için çeki listesi örneği, boş çeki listesi örneği, çeki listesi örneği boş, çeki listesi excel örneği, çeki listesi excel indir, ihracat çeki listesi excel, gümrük müdürlüğüne verilmek için çeki listesi örnek, ihracat çeki listesi hazırlama, palet çeki listesi, çeki listesi ve packing list arasındaki fark, kontrol analiz belgeleri ve çeki listesi, ingilizce çeki listesi örneği, çeki listesi düzenleme, çeki listesi nasıl düzenlenir, çeki listesi Word, çeki listesi nerede kullanılır, çeki listesi örneği niteliği gibi sorulara cevap bulduğumuz yazımız umarız yararlı olmuştur.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here