Pazarlama

BCG Matrisinin sınırlamaları

Limitations of the BCG Matrix

Pazardaki büyüme, genel sektör çekiciliğinin yetersiz bir tanımıdır. Düşük giriş engelleri, sermaye yoğunluğu ve güçlü alıcılar gibi yüksek büyüme pazarını bile fazla tedarik edebilir, fiyat odaklı ve kârsız yapabilir.

Pazar payı göreceli rekabet gücü için yetersiz bir vekildir. Dikey entegrasyonun yer derecesi ve kapasite kullanımı gibi diğer faktörler de göreceli maliyetleri etkiler. Fiyat ve marjlar da ürün konumlandırmasından ve paylaşılan pazarlama, dağıtım ve marka bayilerinden etkilenir.

Analiz, pazarın nasıl tanımlandığına son derece duyarlıdır. Pazar payı ve büyüme toplam pazara mı yoksa hizmet verilen segmente mi atıyor?

Model, iş birimlerinin bağımsız olduğunu varsayar. İki SBUS payı kolaylaşırsa, köpeğe ayrılmak yıldızı zayıflatabilir. Rekabetin yüksek olduğu bir durumda, sorunlu bir çocuğun hasat edilmesi yarışmacının kârını artırmasına izin verebilir. Yarışmacının ürettiği ek nakit, şirketin başka bir pazarda kendi yıldızına saldırmasına izin verebilir.

Model yanlış bir şekilde sermayenin rasyonel olduğunu ve SBUS arasında tahsis edilmesi gerektiğini varsayar. Ancak böyle bir oranlama yok – sermaye piyasaları sermaye maliyetinin üzerinde getiri sağlamayı vaat eden tüm projeleri finanse etmeye istekli.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Araç çubuğuna atla